fbpx

Ginekologė S. Tumėnė – apie mergaičių lytinę sveikatą: kaip kalbėtis apie kūno pokyčius

Ką būtina žinoti apie mažų mergaičių lytinę higieną, kada tinkamas metas kalbėtis apie pirmąsias mėnesines ir kada suplanuoti pirmą vizitą pas ginekologą – šie ir panašūs klausimai kyla ne vienai dukras auginančiai šeimai. Apie tai portalui manodaktaras.lt sutiko papasakoti gydytoja akušerė-ginekologė, genetikė Sandra Tumėnė.

Mažų mergaičių edukacija, pasak gydytojos, turėtų prasidėti jau nuo kūdikystės – prausiant mažylę, būtina kalbėti apie tai, ką darote, kad vėliau atsirastų priežastinis ryšys, kodėl atliekamas vienas ar kitas veiksmas.

„Pirmiausia mažą mergaitę reikia pratinti teisingai plauti lyties organus ryte ir vakare – tai atliekame išangės kryptimi, kad į makštį nepatektų žarnyne gyvenančių bakterijų. Paprastai prausiame vandeniu, bet jei reikia – galima ir vaikišku muiliuku, bet ne per dažnai. Prausiant dukrą reikėtų kartu ir paaiškinti, kad labai svarbi lytinių organų (galite vadinti makštimi arba kaip esate įpratę šeimoje) priežiūra, kad ateis laikas, kai ji pati tai darys savarankiškai. Aiškiname, kodėl tai reikia daryti“, – kalbėjo gydytoja akušerė-ginekologė.

Patys pirmieji mergaičių lytinės brandos požymiai prasideda maždaug nuo 9 metų, tuomet gydytoja ir pataria pradėti kalbėtis su dukra apie kūno pokyčius: „Tu dar esi vaikas, bet netrukus kūnas ims pamažu keistis, išryškės krūtinė, keisis kūno plaukuotumas – apie visa tai reikėtų imti kalbėti prieš atsirandant pirmiesiems lytinės brandos požymiams, kad dukra pasiruoštų ir neišsigąstų“.

Prieš pradedant kalbėti apie pirmąsias mėnesines su dukra, gydytoja ginekologė S.Tumėnė pirmiausia pataria paklausti jos, ką ji jau apie tai žino. Jei mergaitė ką nors užsimins, ims pasakoti, galima papildykite dukros žinias ir švelniai pasiteirauti, ar jai kas nors neaišku. Jei viskas gerai, palikite galimybę mergaitei sugrįžti su klausimais, jei jų kils ateityje. Nereikėtų brukti informacijos, jei mergaitė parodo nenorinti apie tai kalbėtis, nesidomi šia tema, ar jaučiasi nesmagiai. Palikite laiko apsiprasti su šiuo pokalbiu ir sugrįžkite tada, kai dukra pati pasiteiraus.

„Būtų gerai, kad dukra jums pasakytų, kai pastebės pirmuosius mėnesinių požymius, pirmąsias išskyras iš makšties, tuomet kartu galėsite nutarti, kokius higienos paketus pasirinkti, nuo ko pradėti ir pan., – patarė gydytoja. – Ar nuolat nešiotis higienines priemones mokyklinėje kuprinėje, priklauso nuo pačios klasės atmosferos, mergaitės savijautos. Iš anksto apsitarkite, kaip elgtis, jei, pavyzdžiui, mokykloje ji pastebėtų suteptas kelnaites – kartu aptarkite galimus sprendimus, kad dukra jaustųsi saugi. Retai kada pirmosios mėnesinės prasideda kraujoplūdžiu. Beveik visada pirma pasirodo tamsiai rudų išskyrų, kurias tik po kelių dienų pakeičia kraujingos išskyros“.

Kalbant apie intymios higienos priemones, gydytoja ginekologė patarė neskubėti pirkti tamponų pirmųjų mėnesinių metu, nes mergaitė dar gerai nepažįsta savo kūno, kad galėtų tinkamai juos įsidėti. Rekomenduojama naudoti natūralius, bekvapius higieninius įklotus, nes sintetiniai gali dirginti jautrą odą. Renkantis intymios higienos prausiklius, jie turėtų kuo paprastesni, nealergizuojantys. Tačiau gydytoja juos patarė naudoti tik kelis kartus per savaitę, o kasdien pakaktų tiesiog vandens.

Pirmas vizitas pas ginekologą – ką būtina žinoti

Pirmasis rimtas profilaktinis vizitas pas gydytoją ginekologą turėtų būti apie 16–18 metus, pilnai subrendus lyties organams, arba po pirmųjų lytinių santykių. Kaip teigė gydytoja akušerė-ginekologė S.Tumėnė, profilaktinių vizitų nereikia, jei mėnesinės prasidėjo ir nėra rimtų negalavimų.

„Būtina atminti, jog pačios pirmosios menstruacijos gali būti nereguliarios maždaug dvejus metus – jos gali būti retos ar dažnos, gausios arba ne, mažiau ar daugiau skausmingos. Ir visa tai yra normalu, nes tai lemia fiziologinis hormonų svyravimas. Tačiau į gydytoją reikėtų kreiptis, jei mergaitės būklė neramina ją pačią arba mamą, t.y., mėnesinės labai gausios ir tęsiasi ilgiau nei savaitę, itin skausmingos ir kaskart be vaistų neapsieinama, stebimi mažakraujystės požymiai ar pirmųjų mėnesinių nesulaukiama po 16-to gimtadienio“, – paaišino gydytoja.

Pirmo vizito pas gydytoją ginekologą metu pirmiausia pasikalbama su pačia mergaite apie jos savijautą, skundus, surenkama informacija apie lytinės brandos pradžią, urogenitalinės sistemos negalavimus ankstyvoje vaikystėje ar kūdikystėje. Tada mergaitė gali būti apžiūrima, įvertinami lytinės brandos požymiai, apžiūrimi išoriniai lyties organai, pagal galimybes atliekama vidinių lyties organų echoskopinė apžiūra per pilvo sieną.

„Žinoma, mergaitės apžiūra priklauso ir nuo gydytojo kompetencijos, patirties su jauno amžiaus pacientėmis, bei nuo pačios mergaitės skundų. Jei jaunoji pacientė dar nėra pradėjusi lytinio gyvenimo, į gydytojo ginekologo konsultaciją rekomenduojama atvykti su pilna šlapimo pūsle. O jei mama mažąją dukrytę ginekologei nori parodyti dėl pilvelio apatinės dalies skausmų ar įtaria makšties uždegimą, į konsultaciją pravartu atsinešti ir šlapimo mėginį diferencinei diagnostikai, – paaiškino gydytoja akušerė-ginekologė S.Tumėnė. – Kartais nepakanka tik gydytojo konsultacijos ir diagnozės patikslinimui tenka atlikti laboratorinius tyrimus, tokius kaip makšties išskyrų tepinėlio mikroskopija arba lytinių hormonų ištyrimas, arba net plaštakos rentgenologinis tyrimas kaulinio amžiaus nustatymui. Vienas dažniausių skundų ikimokyklinio amžiaus mergaitėms yra išorinių lyties organų niežulys, kurio dažna priežastis yra enterobiozė arba, kitaip tariant, spalinukių migravimas tarp išangės ir lyties organų, todėl gali reikėti atlikti ir išmatų tyrimą dėl helmintų kiaušinėlių“.

 

Autorė Eglė Dagienė, šaltinis www.manodakataras.lt

Mob. tel. +370 640 13431