fbpx

Laiku aptikus endometriozę – galima išvengti nevaisingumo?

Į skausmą ir maudimą artėjant menstruacijoms ar jų metu dažnai moterys nekreipia dėmesio. Kartais skausmas nesiliauja ir juntamas šone ar kitose kūno vietose, tuomet patariama nedelsti ir išsitirti dėl galimos endometriozės. Tai viena sunkiausiai diagnozuojamų ir nenuspėjamų ginekologinių ligų, kuria, Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis, serga 10 proc. vaisingo amžiaus moterų visame pasaulyje. Skausmas – vienas …

Nėštumo komplikacijos antrame ir trečiame trimestre: ką būtina apie jas žinoti

Net jei nėštumo pradžia buvo sklandi, pasak gydytojų, kai kurioms moterims gali kilti įvairių komplikacijų ir vėlesniame nėštumo laikotarpyje. Kodėl jos yra grėsmingesnės mamos ir vaisiaus gyvybei, nei pirmojo trimestro ligos, kaip atpažinti įspėjamuosius komplikacijų simptomus – apie tai portale manodaktaras.lt kalbamės su gydytoja akušere ginekologe, genetike Sandra Tumėne. Besimptomė bakteriurija  Antrojo nėštumo trimestro pradžioje …

Mergaitės higiena – būsimos moters sveikata

Intymioji higiena svarbi bet kokiame amžiuje. Jei šiandien įdiegsite mergaitei reikiamus kasdienės higienos įgūdžius, ateityje, tikėtina, tai padės jai išvengti daugybės nemalonumų, susijusių su intymios srities sudirgimais, niežuliu ir infekcijomis. Vėliau jie taps jaunos moters sveikatos pagrindu.

 

Mama yra pavyzdys dukrai, tad savo pavyzdžiu skiepija mergaitei higieninius įgūdžius

Kaip pasirūpinti intymios zonos švara?

 • Intymią sritį geriausia plauti kartą per dieną, prieš miegą. Dažniau higienos procedūros nerekomenduojamos dėl naudingųjų bakterijų, kurių yra makšties gleivinės paviršiuje. Šios bakterijos saugo mergaitės lytinius organus nuo infekcijų, taigi pernelyg dažnas plovimas dalį jų pašalintų ir atvertų kelius blogųjų bakterijų dauginimuisi.
 • Mergaitėms lytinių organų zoną prausti reikėtų švelniais, ne pernelyg energingais judesiais, braukiant nuo makšties išangės link, o ne atvirkščiai.

Mergaičių intymiosios higienos pagrindas – prausimasis šiltu tekančiu vandeniu ir specialiai joms skirtu prausikliu, kurio pH neutralus. Muilas ir įprastas dušo prausiklis intymiajai sričiai netinka – nei mergaitėms, nei moterims. Šios priemonės yra pernelyg agresyvios, sausina ir dirgina jautrią odą bei gleivinę, jų pH netinka mergaičių intymios srities pH.

Specialiai mergaitėms pritaikyti prausikliai skirti naudoti iki pirmųjų menstruacijų. Tik tada jau galima pereiti prie moterims skirtų intymios zonos priemonių. Mergaitėms skirtosios švelnina ir ramina odą, nedirgina jautrios gleivinės, efektyviai drėkina, valo ir užtikrina natūralią apsaugą.

 • Intymios srities higienai labai svarbus tekantis vanduo. Jei mergaitė prausiasi vonioje, bakterijos vandenyje cirkuliuoja ir niekur nedingsta, taigi vėl gali patekti ant lytinių organų. Todėl dušas ar apsiplovimas po kranu vis tiek būtinas.
 • Jei įprastai nusiprausti laikinai negalima (išvyka, žygis, ekskursija su nakvyne), įdėkite mergaitei intymiai vietai skirtų drėgnųjų servetėlių. Mat jos švara būtina rūpintis bet kokiomis aplinkybėmis.

  Kokias kelnaites rinktis?
  Visų pirma jos turėtų būti patogios – ne per laisvos ir ne per daug aptemptos. Mergaitėms kelnaites rinkitės tik iš natūralaus audinio, 100 proc. medvilnės.Ar reikia specialisto?

  Ginekologo apžiūrą, esant poreikiui, rekomenduoja šeimos gydytojas. Vis dėlto kai kurios problemos gali paskatinti tai padaryti greičiau: jei ima varginti intymios vietos niežulys, skausmas, jei pasireiškia skausmas šlapinantis.

  Verta įskiepyti nuo vaikystės!

  Mergaites nuo vaikystės reikėtų išmokyti saugoti save: nesėdėti ant šaltų paviršių (grindų, betono, smėlio). Peršalimas sutrikdo kraujotaką lytiniuose organuose ir tai gali nulemti lėtinius uždegimus.

  Kodėl dukrai netiks mamos prausiklis?

  Mergaičių priežiūrai netiks intymios zonos prausikliai, kuriais naudojasi suaugusios moterys. Mat ant mergaičių išorinių lytinių organų dar nėra gleivių, be to, skiriasi jų odos struktūra, tai ir prausiklis turėtų būti pritaikytas būtent prie jų fiziologinių ypatumų.

  Mergaičių makšties pH iki lytinio brendimo yra šarminis arba neutralus. Mergaitėms bręstant ima vystytis visi lytiniai organai, vulvos srities oda pasidengia plaukais, pradedamas išskirti lytinis hormonas estrogenas, makšties epitelis ima storėti, makšties ląstelėse suintensyvėja glikogeno gamyba, padaugėja pieno rūgštį gaminančių bakterijų ir pradėjęs išsiskirti makšties sekretas tampa vis labiau rūgštinis. Taigi nenuostabu, kad dėl fiziologinių priežasčių skirtingais amžiaus tarpsniais šiai jautriai sričiai reikia skirtingų prausiklių.

  GYDYTOJA AKUŠERĖ GINEKOLOGĖ VIOLETA JONAITIENĖ
  www.privatusginekologas.lt

  Pats svarbiausias ryšys, formuojantis mergaitės ateitį, – mamos ir dukros. Mama yra pavyzdys dukrai, tad savo pavyzdžiu skiepija mergaitei higieninius įgūdžius:

  perka tinkamas pagal amžių intymiosios higienos priemones ir paaiškina, kad jai netinka skirtosios suaugusioms moterims; pamoko, kaip taisyklingai praustis; paaiškina, kad negalima persistengti.

  Mamos taip pat perka mergaitėms drabužius ir turi žinoti, kad labiausiai tinka laisvi, iš natūralių audinių pasiūti apatiniai, taip pat neaptempti viršutiniai drabužiai.

  Mama turėtų būti pavyzdžiu, patvirtinančiu, kad pas ginekologą reikia lankytis profilaktiškai kasmet. Jai vertėtų atvesti savo dukrą pokalbio pas ginekologą dar iki mėnesinių. O jis ir būtų tas žmogus, kuris suteiktų reikiamą informaciją ir mamai, ir dukrai.

  Šaltinis: https://esumoteris.lt/mergaites-higiena-busimos-moters-sveikata/

Ginekologė S. Tumėnė – apie mergaičių lytinę sveikatą: kaip kalbėtis apie kūno pokyčius

Ką būtina žinoti apie mažų mergaičių lytinę higieną, kada tinkamas metas kalbėtis apie pirmąsias mėnesines ir kada suplanuoti pirmą vizitą pas ginekologą – šie ir panašūs klausimai kyla ne vienai dukras auginančiai šeimai. Apie tai portalui manodaktaras.lt sutiko papasakoti gydytoja akušerė-ginekologė, genetikė Sandra Tumėnė. Mažų mergaičių edukacija, pasak gydytojos, turėtų prasidėti jau nuo kūdikystės – …

Trys pagrindiniai vitaminai nėštumo metu: rizikuoti neverta

Nėštumas yra atsakingas periodas, kai reikia rūpintis ne tik savo, bet ir besivystančio vaikelio sveikata. Motinystę planuojančioms moterims gydytoja akušerė-ginekologė, Lietuvos privačių akušerių-ginekologų draugijos pirmininkė Violeta Jonaitienė pataria folio rūgštį pradėti vartoti bent 3 mėn. iki planuojamo pastojimo. Folio rūgštis – būtina ne tik nėštumo, bet ir žindymo laikotarpiu, šiuo periodu kartu su maistu moteris …

Vyresnio amžiaus mamų klubas

Turbūt reta moteris jaunystėje pagalvoja, kad vaiką gimdys tik tada, kai sulauks 40-ies. Visuomenėje lyg ir įprasta manyti, kad vaikai turėtų gimti anksčiau. Bet jie gimsta visaip… 

<…>

Pataria ginekologė VIOLETA JONAITIENĖ: „Manau, visos moterys norėtų pagimdyti būdamos kur kas jaunesnės nei 40-ies, bet gyvenime susiklosto visaip. Tad besilaukiančias 40-metes aš tik sveikinu. Kiek vyresnių pacienčių turėjau, visų jų nėštumas ir gimdymas praėjo be didesnių komplikacijų.

Vyresniame amžiuje yra padidėjusi genetinių ligų tikimybė, tačiau atlikus genetinius tyrimus šios ligos yra diagnozuojamos, o tada jau būsimieji tėvai sprendžia, ką daryti. Iš pirmo žvilgsnio statistika gali bauginti. Tikimybė, kad naujagimis sirgs Dauno liga: 18–20 m. amžiaus gimdyvėms yra 1 iš 2000, vyresnėms nei 35 m. – 1 iš 220, esant per 45 m. – 1 iš 30…

Tyčia nėštumo ilgai atidėlioti neverta. Jau nuo 30-mečio moters organizmo folikulų rezervas ima mažėti ir kiaušidžių pajėgumas silpnėja. Taigi didelei daliai 40-mečių moterų, kurios sumanytų pastoti, to padaryti nepavyktų. Neretai dėl to jos kreipiasi į medikus dėl pagalbinio apvaisinimo priemonių. Pasitaiko atvejų, kai menopauzė prasideda (t. y. dingsta mėnesinės ir tikimybės pastoti nebelieka) jau sulaukus 37 m. Pastebėjau, jog dažniau sulaukus vyresnio amžiaus pavyksta pastoti ramioms, be reikalo nesinervinančioms moterims, – yra tiesos tame, kad stresas vaisingumui kenkia“.

Šaltinis: www.mazyliozurnalas.lt

Kaip reikia ruoštis nėštumui?

Kuo toliau, tuo daugiau porų vaikelį planuoti pradeda iš anksto. Tačiau neretai jo planavimas apsiriboja tik skaičiavimais, kada geriausia pradėti vaikelį kviestis. O vertėtų dar ir šį tą įprastiniame gyvenime pakeisti. <…> RŪPINAMĖS SVEIKATA Konsultuoja gydytoja ginekologė VIOLETA JONAITIENĖ Pirmiausia ruošiantis nėštumui derėtų atsikratyti žalingų įpročių – rūkymo, alkoholio vartojimo. Taip pat rekomenduojama išsitirti sveikatą …

Kada nėščiajai rekomenduojami genetiniai tyrimai?

Šiandien medikų jau nebestebina vyresnio amžiaus gimdyvės, bet sulaukus  35-erių metų nėščiosioms rekomenduojama atlikti genetinius tyrimus. Kodėl būtent nuo 35-ių? Kokiomis aplinkybėmis ir jaunesnėms moterims patartina apsilankyti pas genetikus? Kaip atliekami genetiniai tyrimai ir kodėl taip svarbu žinoti išvadas? Gydytoja akušerė-ginekologė, genetikė Sandra Tumėnė pastebi, kad brandaus amžiaus gimdyvių daugėja ne tik Lietuvoje, bet ir …

Mob. tel. +370 640 13431