fbpx

Ką išgirsime ultragarsu?

Ultragarso tyrimas, arba echoskopija – tai tyrimas, kurio daugelis nėščiųjų laukia susidomėjusios (gal paaiškės, ar gims berniukas, ar mergaitė…), bet kartu ir nerimaudamos (o jeigu jam kažkas negerai?..)

Konsultuoja gydytoja ginekologė Violeta Jonaitienė, www.privatusginekologas.lt

 

Photo by Freestocks.org on StockSnap

Ką mato medikai
Atliekant ultragarso tyrimą galima apžiūrėti vaisių – pamatyti jo kaukolės kontūrą, galvos smegenis, stuburą, krūtinės ląstą, širdį, kepenis, blužnį, skrandį, žarnyną, inkstus, šlapimo pūslę, išorinius lytinius organus, galūnes, taip pat įvertinti vaisiaus vandenų ir placentos būklę.
Oficialiai Lietuvoje pagal ministro įsakymą nėščiosioms priklauso tik vienas ultragarso tyrimas, atliekamas nuo 18 iki 20 nėštumo savaitės. Tačiau paprastai šie tyrimai valstybinėse poliklinikose atliekami trys (apie 12-ą, 18–20 ir 30–32 nėštumo savaitę). To tikrai pakanka. Jeigu reikia, echoskopija atliekama ir dažniau.
Privačiose klinikose per pirmąjį nėštumo trimestrą paprastai atliekami du tyrimai – per pirmą apsilankymą, praėjus kad ir dešimčiai dienų nuo tada, kai gautas teigiamas nėštumo testo rezultatas, ir 12-ą savaitę.
Pirmomis nėštumo savaitėmis ultragarso tyrimu įvertinama, ar nėštumas vystosi taisyklingai, ar gimdoje, o ne už jos ribų, ar matomas gemalas, kur formuojasi placenta. Patikrinama, ar vaisius gyvas. Jau galima pasakyti, ar vaisiaus dydis, sprendžiant iš paskutinių mėnesinių datos, atitinka normą, ir numatyti gimdymo terminą.
Pakankamai svarbi yra 12-ą nėštumo savaitę atliekama echoskopija. Tuomet įvertinama, ar prie vaisiaus sprando nėra susidariusi vandeninga raukšlė, kuri įspėtų apie Dauno ligos grėsmę (echoskopija šios ligos dar neįrodo, tad prireikus skiriami tolesni genetiniai tyrimai). Jau galima matyti akivaizdžius apsigimimus. Fiksuojamas vaisiaus širdelės darbas. Įvertinama, kurioje vietoje yra susiformavusi placenta, kokia galūnių būklė. Galima pastebėti nervų sistemos vystymosi sutrikimus. Jeigu vaisiaus poza palanki, jau galima pamatyti jo lytį.
18–20 nėštumo savaitę nustatomas vaisiaus vandenų kiekis, užfiksuojama, ar placenta prisitvirtinusi aukštai, ar žemai. Išmatuojamos vaisiaus kūno dalys – galva, pilvas, kojos. Tikrinama, ar vaisiaus dydis atitinka normą, sprendžiant pagal paskutines mėnesines, ir tikslinamas nėštumo laikas. Įvertinama bendra vaisiaus organų būklė. Taip pat šis tyrimas svarbus siekiant diagnozuoti įvairius apsigimimus. Jeigu numanoma, kad yra nesklandumų, pavyzdžiui, nepakankamas vaisiaus vandenų kiekis, po kelių savaičių gali būti atliekamas pakartotinis tyrimas.
30–32 nėštumo savaitę atliekamo tyrimo metu įvertinamas vaisiaus augimas, bendra jo būklė. Nustatoma placentos vieta ir jos brandumo laipsnis. Patikslinama vaisiaus lytis. Atkreipiamas dėmesys į širdelės darbą, pažiūrima, ar nėra širdies ydos. Įvertinama ir vaisiaus padėtis, nors ji iki gimdymo dar gali pasikeisti. Įvardijamas placentos brandumas – kartais placenta subręsta anksčiau, o tai reiškia, kad artėja gimdymas.
Papildomi tyrimai. Nėščiosioms reikia nebijoti kreiptis į medikus, jei yra kažkokių skundų – kraujuoja iš makšties, tyra rudų išskyrų, skauda pilvą ar tiesiog moteris labai jaudinasi, nes prieš tai patyrė nesivystantį nėštumą ar ankstyvą persileidimą. Galiausiai, jeigu jūsų nepriima poliklinikoje dėl eilių, turint nusiskundimų galima kreiptis į ligoninės priimamąjį skyrių, kur taip pat bus atliktas ultragarso tyrimas.

Kaip tai vyksta?
Echoskopija būna vaginalinė, kai daviklis įvedamas į makštį, ir transabdominalinė, atliekama per pilvo sienelę. Nėštumo pradžioje, iki 12-os nėštumo savaitės, daroma vaginalinė echoskopija. Šiuo būdu geriau apžiūrimas gemalas, gimda ir jos priklausiniai. Vėliau paprastai echoskopuojama per pilvo sieną, bet jeigu norima tiksliai įvertinti gimdos kaklelio būklę, jo ilgį ir pan., taikomas vaginalinis metodas. Pasitelkus jį matomi artėjančio priešlaikinio gimdymo požymiai.
Bet kuriuo atveju specialaus pasiruošimo tyrimui nereikia. Tik svarbu, kad atliekant jį šlapimo pūslė nebūtų pilna.
Vaisiaus nuotraukoje iki 12-os nėštumo savaitės galime matyti visą gemaliuką. Sumažinus vaizdą visą vaisių galima matyti ir 18-ą nėštumo savaitę, o vėliau nuotraukose matomos tik atskiros kūno dalys. Nebijokite gydytojo paprašyti, kad duotų jums nuotrauką.

Ar tyrimas tikslus?
Nustatyta, kad iš viso ultragarso tyrimas padeda nustatyti iki 60 proc. vaisiaus vystymosi sutrikimų, o kai kalbama apie rimtas ydas – 80 proc. Paprastai nustatomi stambieji nervų sistemos, stuburo, galūnių defektai.
Retkarčiais gydytojai sulaukia priekaištų dėl to, kad nematė kažkokio sutrikimo, bet taip paprastai būna ne dėl jų kaltės. Ultragarso aparatas parodo ne viską. Štai širdies ydos būna matomos ir nematomos, jų iki gimdymo diagnozuojama apie 50 proc. Ne visuomet matyti ir tai, kad virkštelė apsivijusi aplink kaklą.
Didžiuosiuose miestuose veikia specializuoti perinatologijos centrai, kuriuose ultragarsinius tyrimus atlieka ypač patyrę medikai. Ten moterys siunčiamos pasitikrinti, jei įtariama kažkas negero.

Ar tyrimas nepakenks?
Nėra jokių įrodymų, kad ultragarso tyrimas būtų pavojingas vaisiui ar motinai. Jo metu nesklinda jonizuojanti, arba radioaktyvi, spinduliuotė. Patys medikai nesibaimina dėl to, kad kasdien dirba ultragarso aparatu.
Kita vertus, neverta tirtis be reikalo. Tik jeigu moteris turi skundų ar medikams kyla įtarimų, atliekami papildomi tyrimai. Vis dėlto daugelis privačiai dirbančių gydytojų sutinka echoskopiją atlikti ir tuomet, jei moteris to pageidauja, norėdama sužinoti, kokia vaisiaus lytis, nes praėjusį kartą nebuvo matyti.

Ar galima tiksliai nustatyti…
… naujagimio svorį. Jis prognozuojamas pakankamai tiksliai. Naujagimių, kurių svoris būtų per mažas, šiais laikais nadaug – dažniau jis būna per didelis. Taip neretai nutinka dėl netinkamos moters mitybos, bet būna ir taip, kad ji maitinasi tinkamai, tiesiog giminėje gimsta dideli – daugiau nei 4 kg – naujagimiai.
… naujagimio lytį. Kaip jau minėta, ji gali būti nustatoma jau nuo 11-os nėštumo savaitės. Vėlesniu laikotarpiu metodas itin efektyvus – 93–100 proc. Vaisiaus lytis nustatoma pagal vyriškų lytinių organų buvimą arba nebuvimą. Būna ir taip, kad vaikelis įsitaisęs tokioje padėtyje, kad jo lytinių organų niekaip neišeina pamatyti per visą nėštumą.
… gimdymo datą. Echoskopuojant į sistemą įvedama moters paskutinių mėnesinių data, tuomet atsižvelgiama į vaisiaus matmenis (galvutės, pilvuko, galūnių), išvedamas bendras rezultatas ir taip numatoma apytikslė gimdymo data. Taigi echoskopuojant nustatyta data yra tikslesnė nei apskaičiuotoji vien pagal kalendorių. Galima paklaida – plius minus septynios dienos. Kartais skirtumas būna ir didesnis, bet dažniausiai terminas nuspėjamas kelių dienų tikslumu. Jeigu moteris paskutinių mėnesinių datos neatsimena, remiamasi tik ultragarsinio tyrimo rezultatais ir, suprantama, tuomet tikslumo mažiau.

Kitoks požiūris

Konsultuoja gydytojas akušeris-ginekologas ROMUALDAS ŠEMETA

Daugelis medikų teigia, kad šis tyrimas nėra kenksmingas. Taip, nėra pakankamai įrodymų, kad jis kenksmingas, tačiau nėra ir pakankamai įrodymų, kad jis nekenksmingas. Toks yra oficialus požiūris. Pasaulio sveikatos organizacija rekomenduoja (ir kai kurie mūsų gydytojai to laikosi) pirmąjį nėštumo trimestrą nedaryti ultragarso tyrimo, jeigu nebūtina. Yra įtarimų, kad dėl šio tyrimo padidėja persileidimo ir nesivystančio nėštumo tikimybė.Taip pat yra duomenų, kad jeigu moteris ultragarsu tikrinama dažnai, padidėja priešlaikinio gimdymo tikimybė.
Pas mus kartais šiuo tyrimu piktnaudžiaujama. Juk yra ir ministro įsakymas, pagal kurį tyrimą reikia atlikti 18–20 nėštumo savaitę ir 41-ą savaitę, jei moteris iki tol nepagimdo. Prieš tai paprastai atliekamas dar vienas tyrimas, apie 12-ą nėštumo savaitę, dėl Dauno ligos rizikos. Ir šių dviejų trijų kartų, jeigu nėra nusiskundimų, visiškai pakanka. Nepaisant to, kartais tai daroma kiekvienąkart nėščiajai atvykus pas gydytoją, mat patys medikai tai siūlo, o juk turėtų būti atvirkščiai – gydytojai turėtų moterims patarti nesitirti ultragarsu be reikalo.

Šaltinis: www.mazyliozurnalas.lt

Mob. tel. +370 640 13431